> The “dollars per month” assigned to each home refer to the consumption available to each adult in the family. We measure consumption rather than salary or income, so if a family grow all the rice they eat each month, then the value of this rice will be included in the total consumption of the home. We measure the value of the consumption in US dollars. Since the cost of living can vary a lot between countries, we use dollars adjusted for purchasing power parity (PPP).
This is genuinely interesting. Also it is not just one photo for each family and there are a lot of details. I wonder how much resources were put into making this project.